За рівнем безпеки мережева інфраструктура УРАН відповідає вимогам держави – підтверджено атестатами

Опубліковано: 15 травня 2024

Авторка – Тетяна Преображенська, УРАН

Ілюстративне зображення, Pexels (автор Brett Sayles)

Асоціація УРАН пройшла атестацію відповідності своїх комплексних систем захисту інформації (КСЗІ) вимогам нормативних документів щодо захисту інформації. Атестат отримали як центр обробки даних, так і захищений вузол інтернет-доступу. Обидві КСЗІ УРАН відповідають рівню безпеки, якого вимагає Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації України.

Що таке КСЗІ і для чого вона потрібна

Законодавство України зобов’язує захищати інформацію, що належить державі, а також певну інформацію з обмеженим доступом, зокрема персональні дані громадян. Для обробки такої інформації необхідно застосовувати КСЗІ з підтвердженою відповідністю. Відповідність підтверджує державна експертиза.

КСЗІ – комплексна система захисту інформації  – це сукупність інженерно-технічних і організаційних заходів, спрямованих на забезпечення захисту інформації від розголошення, витоку і несанкціонованого доступу.

Таку систему захисту має далеко не кожен провайдер цифрових послуг, адже процес побудови та державної експертизи КСЗІ складний і довготривалий.

Чому це важливо для користувачів УРАН

Наявність атестатів КСЗІ означає, що за висновком держави УРАН може надавати доступ до інтернету і будувати віртуальну інфраструктуру для державних організацій (зокрема університетів і наукових установ) і для проєктів з особливими вимогами до інформаційної безпеки.

Користувачі УРАН можуть бути певні, що їхня  критично важлива інформація – конфіденційна, таємна чи службова – надійно захищена. Вона не потрапить до рук зловмисників, її не зможуть змінити або використати поза правилами політики безпеки, інформацію не буде втрачено через неполадки обладнання.

Крім того, наявність у УРАН атестату КСЗІ гарантує закладам-користувачам, що рівень захисту їхньої ІТ-інфраструктури не порушує державних вимог. Це важливо для тих, хто відповідає за дотримання закладом вимог законодавства: наприклад, для ректорів і керівників ІТ-центрів.

«За рішенням Міністерства освіти і науки Асоціація УРАН має статус національної дослідницько-освітньої мережі, – пояснює виконавчий директор Асоціації УРАН Євгеній Преображенський. – Ми надаємо віртуальну інфраструктуру і доступ до інтернету державним університетам і науковим установам,  отже маємо забезпечувати належний захист їхньої інформації».

Ми вирішили побудувати КСЗІ, щоб, з одного боку, виконати вимоги держави, а з іншого – надати користувачам гарантію безпеки й надійності наших послуг.

Як Асоціація УРАН створювала КСЗІ

Щоб отримати атестати КСЗІ, Асоціація УРАН пройшла кілька складних перевірок і вжила заходів для забезпечення захисту даних на різних рівнях.

Одночасно будували КСЗІ для двох майданчиків: центру обробки даних (ЦОД) і захищеного вузла інтернет-доступу (ЗВІД). У ЦОД розташовані сервери з віртуальним середовищем користувачів: там зберігаються системи дистанційного навчання університетів, їхні сайти та інші дані. Через ЗВІД користувачі мережі УРАН під’єднуються до інтернету.

Побудова й атестація КСЗІ тривали близько 9 місяців.

Це багатоетапний процес. Після аналізу поточного стану інформаційної безпеки фахівці розробляють технічне завдання, яке погоджують з Державною службою спеціального зв’язку та захисту інформації. Далі визначають детальний перелік необхідного обладнання, програмного забезпечення (ПЗ) й змісту робіт, описують у робочому проєкті технічне рішення, закуповують обладнання і ПЗ та беруться до реалізації КСЗІ. Після побудови систему певний час тестують – і лише тоді проходять державну експертизу та (у разі успіху) отримують атестат відповідності.

«Це складна процедура, яка впливає на всі ділянки роботи компанії, – каже Євгеній Преображенський. – Йдеться і про доступ до приміщень, і про налаштування програмного забезпечення, і про взаємодію фахівців технічної служби, і про впровадження додаткової документації з інцидентів безпеки».

Результат того вартий, адже гарантує нашим користувачам надійний захист інформації.