eduGAIN - система взаємодії між інфраструктурами автентифікації та авторизації

Об’єднує понад 70 країн і тим самим спрощує доступ науково-освітньої спільноти до контенту, послуг і ресурсів

Навіщо потрібний eduGAIN?

Щоб користувачі однієї науково-освітньої установи отримували доступ до цифрових послуг іншої науково-освітньої установи за технологією єдиного входу (SSO)

Як це працює?

Зазвичай кожна онлайн-послуга потребує окремого облікового запису користувача. Тому постачальникам послуг доводиться керувати величезною кількістю облікових записів і даних, а користувачі змушені оперувати декількома логінами та паролями, що створює незручності та послаблює безпеку. Проте багато науково-освітніх закладів надають своїм користувачам єдиний логін і пароль для авторизації, за допомогою яких відкривається доступ до всіх послуг «домашньої» установи. Такі заклади називаються постачальниками ідентифікаційної інформації.

Нині інтереси користувачів у сфері науки та освіти часто виходять за рамки послуг одного, «домашнього», закладу і потребують доступу до послуг інших установ (наприклад, до журналів і бібліотек, до участі у віртуальних конференціях). Щоб забезпечити своїм користувачам такий доступ, окремі організації-постачальники ідентифікаційної інформації об’єднуються у федерацію – як правило, одну для всієї країни. В результаті користувачі однієї установи-учасниці отримують доступ до послуг усіх інших установ-учасниць національної федерації. До того ж роблять це за допомогою єдиного логіну та паролю, отриманого від «домашнього» закладу. Федерація дозволяє установам, що до неї входять, автентифікувати користувачів від імені постачальників послуг, які також входять до федерації. 

Система eduGAIN працює за схожим принципом, тільки об’єднує не окремих постачальників ідентифікаційної інформації та послуг (заклади), а національні федерації ідентичності. В результаті користувачі однієї федерації отримують доступ до послуг іншої федерації за технологією єдиного входу.

В Україні національною федерацією є ПЕАНО, координатором якої виступає Асоціація УРАН

Для кого призначений eduGAIN?

Для постачальників цифрових послуг та ідентифікаційних даних, для кінцевих користувачів – науковців, викладачів, студентів і співробітників науково-освітнього закладу.

Чим привабливий?

Для постачальників послуг

  • вигідно: процеси управління та контролю облікових записів спрощуються, що дозволяє зменшити витрати на  обслуговування одного користувача;
  • корисно: послуги стають доступними більшій кількості користувачів і тим самим підвищують популярність постачальника.

Для постачальників ідентифікаційних даних

  • корисно: з’являється можливість запропонувати користувачам більше послуг, не тільки національних, але й міжнародних; в результаті заклад стає більш привабливим місцем для роботи та навчання;
  • вигідно: не виникає ніякого додаткового адміністративного навантаження, якщо установа вже є учасником федерації ідентичності.

Для користувачів

  • зручно: за допомогою єдиного логіна та паролю, виданого «домашнім» закладом, студенти, науковці, викладачі та співробітники отримують доступ до сервісів науково-освітніх установ по всьому світу.

Як отримати послугу eduGAIN?

Для цього потрібно стати учасником національної федерації ПЕАНО, координатором якої є Асоціація УРАН. УРАН забезпечує установам-учасницям ПЕАНО доступ до eduGAIN та допомагає розгорнути програмно-технічні засоби для підключення до eduGAIN. Якщо ваша установа бажає користуватися  eduGAIN, але ще не приєдналась до ПЕАНО, зверніться, будь ласка, до Асоціації УРАН за електронною адресою dopomoga@uran.ua 

Скільки коштує послуга eduGAIN?

Завдяки глобальним угодам, послуги eduGAIN безкоштовні для кінцевих користувачів. 

Для науково-освітніх закладів вартість eduGAIN включена до повного пакету послуг Асоціації УРАН.

Зображення: Асоціація УРАН