Переваги нових «спектральних» каналів до GÉANT для науково-освітніх спільнот України та Молдови
Опубліковано: 30 вересня 2021 року
Переклад та адаптація – Тетяна Преображенська
28 вересня 2021 року було запущено нові «спектральні» канали з великою пропускною здатністю, які забезпечать цифрове майбутнє українських та молдавських науково-освітніх спільнот. Ці канали слугують досягненню стратегічних цілей проєкту EaPConnect (фінансується ЄС), зміцнюють та розширюють загальноєвропейську науково-освітню мережу GÉANT, скорочують цифровий розрив у Європі та підтримують бачення Європейського Союзу щодо цифрової трансформації в Східному партнерстві.
На урочистому заході з приводу запуску нових каналів представники молдавської бібліотеки та української спільноти фізиків елементарних частинок розповідали про те, як науково-освітні мережі та нові «спектральні» канали розширюють можливості роботи, адже забезпечують доступ до ресурсів та сприяють міжнародній науковій співпраці. Захід був організований EaPConnect у рамках третього щорічного засідання керівного комітету EU4Digital (з 27 вересня по 1 жовтня 2021 року). 28 вересня на ранковій сесії за темою «Східне партнерство – поточний курс та пріоритети на період після 2020 року» було також представлено огляд основних досягнень EaPConnect.
«Нові “спектральні” канали забезпечують набагато кращу інтеграцію України та Молдови до мережі GÉANT. Для GÉANT це означає важливе розширення географічних кордонів і можливостей пан’європейської мережі»
Андреас Дудлер, голова Ради директорів GÉANT
Про мережу та її «спектральні» можливості
Нове з’єднання завершує півкільце Бухарест-Кишинів-Київ-Познань і включає першу регіональну лінію зв’язку між двома країнами Східного партнерства. Нові ділянки Кишинів-Київ та Київ-Познань мають пропускну здатність 100 Гб/с (гігабіт на секунду), що збільшує швидкість вже існуючих каналів у 6 разів для України та у 11 – для Молдови. Оскільки нова інфраструктура використовує передову «спектральну» технологію, яка забезпечує ще більший потік даних за допомогою різної довжини світлових хвиль, нові ділянки теоретично зможуть передавати дані на швидкості близько 400 Гб/с – просто шляхом оновлення модулів передачі.
Доступ до «спектральної» цифрової магістралі надається через національні науково-освітні мережі RENAM (Молдова) та УРАН (Україна), партнерів проєкту EaPConnect, що фінансується в рамках ініціативи EU4Digital. Партнери разом з GÉANT придбали нові канали за мінімальною ціною, що дозволить направити заощаджені кошти на подальшу підтримку науково-освітніх спільнот Молдови та України. Зафіксовані безпрецедентним у EaPConnect контрактом про невід’ємне право користування на 15 років, ціни та технології залишатимуться незмінними навіть після закінчення проєкту. Це не лише відповідає меті EaPConnect зменшити цифровий розрив та з’єднати науково-освітній сектор Східного партнерства з GÉANT, а й сприяє досягненню спільної мети GÉANT і EU4Digital – підтримати довгостроковий цифровий розвиток та користь, яку він приносить суспільству.
Віхи та «первістки»
Нова цифрова магістраль позначає деякі інші важливі віхи та «першоразові» досягнення для EaPConnect, його партнерів і їхніх науково-освітніх спільнот, а також для магістральної мережі GÉANT:
- Вперше зв’язок між Кишинівом і Києвом забезпечує вкрай важливий для Молдови резервний маршрут для транзитного трафіку, виводячи науково-освітню мережу країни на один рівень з високими стандартами GÉANT.
- Наукові дані, що циркулюють між країнами ЄС, вперше можуть передаватись через Україну чи Молдову, підвищуючи значення цих країн для спільноти та мережі GÉANT.
- Оскільки Україна стає «воротами» для взаємозв’язку з операторами Сходу та Азії, зв’язок через Київ має ще більше стратегічне значення для майбутнього.
- Нова розбудова додає до мережі GÉANT дві точки присутності – у Кишиневі та Києві – і з’єднує їх з існуючими точками у Бухаресті та Познані; це створює додаткові магістральні маршрути з Познані та Бухареста і розширює пан’європейську мережу.
- Інтеграція України та Молдови до інфраструктури GÉANT покращує надійність та відмовостійкість підключення до/з цих країн, зменшуючи ризики та зміцнюючи мережу.
- Нова розбудова виводить науково-освітні мережі України та Молдови на один рівень з найсучаснішими науково-освітніми мережами Європи та відповідає модернізаціям, які виконуються на мережі GÉANT у проєкті GN4-3N.
- Мережа GÉANT вперше використовує інфраструктуру зі «спектральними» якостями, придбану на комерційній основі.
ВІДЕОРОЛИК ПРО НОВІ “СПЕКТРАЛЬНІ” КАНАЛИ
Запуск та переваги
Для святкування запуску нових каналів проєкт EaPConnect організував онлайн-захід “Сильніші сусіди, сильніші світові науково-освітні партнери: “спектральні” цифрові магістралі з’єднують Молдову, Україну та європейських партнерів». У заході взяли участь близько 70 гостей з університетів і науково-дослідних інститутів, з урядових міністерств та органів, що фінансують наукові дослідження, з представництв ЄК, ініціативи EU4Digital і Генерального директорату Єврокомісії DG NEAR.
Від молдавського бібліотечного консорціуму REM (Електронні ресурси для Молдови), який об’єднує 22 бібліотеки – з них 14 університетських, – виступила генеральний директор Муніципальної бібліотеки Б. П. Хашдеу в Кишиневі Мар’яна Харжевскі. Вона продемонструвала важливість нового зв’язку для реалізації місії цієї спільноти.
Українських фізиків представив кандидат фізико-математичних наук Леонід Левчук, який у Національному науковому центрі Харківського фізико-технічного інституту завідує відділом експериментальних досліджень з фізики елементарних частинок і ядерної фізики високих енергій – єдиним українським колективом, що обробляє дані від Великого адронного колайдеру. Важливим напрямком роботи відділу є участь у багатоцільовому експерименті з компактним мюонним соленоїдом.
«Ця робота була б неможлива без доступу до пан’європейської мережевої інфраструктури GÉANT», –
Леонід Левчук, завідувач відділом експериментальних досліджень з фізики елементарних частинок і ядерної фізики високих енергій в ННЦ ХФТІ
Доповідачі від GÉANT, RENAM, УРАН і партнерів з інших країн – PSNC (Польща), RoEduNet (Румунія) та GARR (Італія) – надали уявлення про вплив інтеграції в магістральну мережу та спільноту GÉANT.
«Потреби науковців і освітян у цифрових послугах постійно зростають, і пропускна здатність мережі УРАН має йти в ногу з цим зростанням, навіть випереджати його. Нові «спектральні» канали здатні це забезпечити, адже вони можуть поступово збільшувати свою ємність. «Спектральна» технологія не лише дозволить нашим науковцям працювати з великими даними на субтерабітних швидкостях та отримувати доступ до найсучасніших європейських ресурсів, а й допоможе УРАН покращити свої послуги та сприяти інтеграції українських науковців і освітян у європейську спільноту. Нові «спектральні» канали стануть надійною та швидкою кровоносною системою для доставки нових послуг»
Євгеній Преображенський, виконавчий директор НРЕН України Асоціації УРАН
Дуже позитивно відреагували на запуск «спектральної» мережі представники українських та молдовських урядових міністерств і Генерального директорату Європейського Союзу DG NEAR – Генерального директорату сусідства та переговорів про розширення, який фінансує EaPConnect через ініціативу EU4Digital. Усі вони відмітили значення нової інфраструктури для цифрового майбутнього Молдови, України та інших країн Східного партнерства.
«Під час спільної реалізації проєкту EaPConnect країни Східного партнерства налагодили міцні зв’язки між науково-освітніми спільнотами, що забезпечило високоякісний обмін даними, сприяло підвищенню конкурентоспроможності та інтеграції у глобальне інформаційне суспільство. Така співпраця не лише підтримує Україну та країни Східного партнерства у збільшенні власних науково-освітніх можливостей, а й означає великий крок до інтеграції до Європейського дослідницького простору»
Андрій Вітренко, перший заступник міністра освіти і науки України
Зображення та відео – Асоціація GÉANT