Як науковці й освітяни України працюють на гуманітарному ІТ-обладнанні від «Computer Aid»

Опубліковано: 12 листопада 2024

Авторка – Тетяна Преображенська, УРАН

Команда УРАН отримує партію ноутбуків від Computer Aid

У грудні 2023 року Фонд УРАН (благодійна організація Асоціації УРАН, НРЕН України) отримав з Великої Британії 65 ноутбуків для українських науковців і освітян. Цю гуманітарну допомогу організувала для України спільнота GÉANT через благодійну організацію «Computer Aid» («Комп’ютерна допомога»): «Computer Aid» підготували та доставили ноутбуки, GÉANT їх оплатив грошима, які внесли у фонд Вітча (Vietsch Foundation)  європейські НРЕН (національні науково-освітні мережі), а УРАН передав ноутбуки університетам і науковим закладам.

Підготовка і передання ноутбуків закладам

«Насамперед технічні фахівці Асоціації УРАН перевірили роботу кожного ноутбука та замінили всі шнури живлення, позаяк британські штепселі не підходять до українських розеток», – розповідає директорка Фонду УРАН Лариса Шевченко.

Ноутбуки мали передвстановлену ліцензію на ОС Windows, яка потребувала правильного активування, тому фахівці УРАН підготували й розмістили на сайті відповідну інструкцію.

Наступним кроком став розподіл ноутбуків між науково-освітніми установами.

«При розподілі ми спиралися на результати проведеного влітку 2023 опитування користувачів щодо їхніх потреб в ІТ-обладнанні, – пояснює Лариса Шевченко. – Передусім допомоги потребували заклади в містах, що інтенсивно обстрілюються. Це стало вирішальним критерієм. Також перевагу надавали університетам, евакуйованим з окупованих територій. Загалом ми обрали 16 закладів».

Лариса Шевченко, директорка Фонду УРАН

До підготовки ноутбуків долучили всю команду УРАН:

  • бухгалтерки консультували колег у закладах щодо правильного оформлення документів для отримання гуманітарної допомоги;
  • технічні фахівці перевіряли роботу ноутбуків і доукомплектовували їх новими шнурами живлення;
  • решта команди додавала до комплекту супровідні документи й пакувала посилки.

«Відправляли їх у моменти затишшя, між обстрілами та повітряними тривогами: хто з команди був вільний, той доставляв посилки на пошту й оформлював відправлення. Останні ноутбуки відправили в лютому 2024, весь процес зайняв майже 2 місяці. На початку він відбувався дещо хаотично через відсутність у команди УРАН такого досвіду: не відразу визначилися з правильною формою документів для передання гуманітарної допомоги закладам і не відразу знайшли дієвий спосіб розподілити роботу всередині команди. Тепер уже знаємо, як ефективно організувати процес, і сподіваємося, що майбутні партії надходитимуть до користувачів швидше», – додає Лариса Шевченко.

Використання гуманітарних ноутбуків науковцями

Одним із закладів, що отримав ноутбуки, став Інститут радіофізики та електроніки ім. О. Я. Усикова Національної академії наук України. У цьому науковому центрі проводять радіофізичні дослідження твердого тіла і біологічних об’єктів, вивчають поширення радіохвиль, займаються дистанційним зондуванням природного середовища Землі з аерокосмічних носіїв.

Інститут розташовано в Харкові, який потерпає від щоденних обстрілів і відключень електрики.

«Для організації роботи в таких умовах потрібне надійне ІТ-обладнання, – розповідає Надія Савенко, заступниця завідувача відділу телекомунікацій та грід-технологій. – Людям доводиться працювати дистанційно, техніка має витримувати стрибки напруги й довго тримати заряд акумуляторів. Тому 5 ноутбуків, які ми отримали від “Computer Aid” через Фонд УРАН, стали цінною підмогою. Вони навіть мали ліцензію на операційну систему Windows, що для нас важливо».

При розподілі обладнання врахували нагальні потреби закладу. Один ноутбук використовується для демонстрації інформації на великий екран у залі засідань інституту. Тут проходять внутрішні наукові семінари (в інституті навчають аспірантів і докторантів), засідання Вченої Ради; співробітники захищають дисертації. Другий ноутбук одрядили в бухгалтерію, де внаслідок аварійних відключень електрики вийшов з ладу комп’ютер.

Ще два ноутбуки видали співробітникам, які ведуть дистанційні заняття: протягом десятиліть інститут співпрацює з харківськими закладами вищої освіти, і його співробітники читають лекції студентам, проводять семінари.

«За п’ятим ноутбуком працюю я у віддаленому режимі, – пояснює Надія Савенко. – Я забезпечую безперебійну роботу локальної мережі інституту, без якої неможливо вести наукову роботу; виконую інші службові завдання. Ноутбук дозволяє мені працювати в умовах нестабільного електропостачання та багатогодинної відсутності електрики, адже має надійний потужний блок живлення». 

Надія Савенко працює з дому, використовуючи гуманітарний ноутбук

Використання гуманітарних ноутбуків освітянами

Інший заклад, який отримав ноутбуки, це Запорізький державний медико-фармацевтичний університет (ЗДМФУ). Тут готують лікарів, провізорів і фармацевтів. В університеті навчається понад 9 тисяч студентів, з них близько 2,5 тисяч – іноземці з 42 країн світу. Університет має власну клініку та медичний коледж.

Запоріжжя, як і Харків, щоденно обстрілюють з землі й повітря, тому університет потребує ІТ-обладнання для підтримки дистанційного навчання. Сюди Фонд УРАН відправив 3 ноутбуки від «Computer Aid».

«Їхні технічні характеристики кращі за характеристики ноутбуків,  на яких працювали ми з колегами, – каже Віктор Притула, керівник університетського центру комп’ютерних технологій. – Саме те, чого нам не вистачало для забезпечення надійнішої роботи ІТ-інфраструктури».

Нові, потужніші, ноутбуки перейшли в розпорядження технічних фахівців, адже від них залежить робота дистанційної навчальної платформи. Свої ж попередні ноутбуки Віктор Притула з командою передали викладачам для дистанційного навчання – воно потребує менш потужного обладнання.

«Ноутбуки, отримані від УРАН, використовують технічні фахівці, – пояснює Віктор Притула. – Забезпечують онлайн-навчання в аудиторіях і укриттях, налаштовують і тестують мережеве обладнання університету. Для закладу, розташованого у прифронтовій зоні, це вкрай важлива робота. Навчальний процес в університеті відбувається дистанційно і цілком залежить від правильної роботи ІТ-обладнання».

Мережевий адміністратор ЗДМФУ в серверній кімнаті налаштовує обладнання, використовуючи гуманітарний ноутбук

Додаткова інформація

Про те, як «Computer Aid» готували й доставляли ноутбуки в Україну, ми розповідали в інтерв’ю з Людовіком Гот’є.

У квітні 2024 року до Фонду УРАН надійшла друга партія зі 105 ноутбуків від «Сomputer Aid». Команда УРАН також передала їх науковцям і освітянам.