Вебінар УРАН: eduGAIN - ключ України до міжнародних науково-освітніх сервісів

Опубліковано: 09 червня 2021 року

Доповідачі вебінару: Девід Вагетті, ГАРР (вгорі), Олег Юрченко, УРАН (посередині), Євгеній Преображенський, УРАН (знизу)

Науково-освітня спільнота України може отримувати доступ до багатьох важливих сервісів і ресурсів за допомогою сервісу eduGAIN, який надає Асоціація УРАН за підтримки проєкту EaPConnect, що фінансується ЄС. На останньому вебінарі УРАН понад 200 українських науковців та освітян дізналися по те, як eduGAIN спрощує доступ і забезпечує широкі можливості для участі в міжнародній співпраці. Київський університет імені Бориса Грінченка першим в країні почав використовувати eduGAIN і відкрив нові можливості для своїх студентів.

На вебінарі 26 травня 2021 року спеціалісти Асоціації УРАН, національної науково-освітньої телекомунікаційної мережі (НРЕН) України, познайомили слухачів з сервісом eduGAIN, який  спрощує доступ до послуг і ресурсів для глобальної науково-дослідницької та освітньої спільноти.

«Україна підписала Угоду про Асоціацію з Європейським Союзом, а однією з умов цієї Угоди є інтеграція науки та освіти України до європейської системи. Пан’європейська Асоціація GÉANT визнана Єврокомісією оператором, що надає IТ-послуги для освіти та науки, і GÉANT надає велику кількість сервісів. Система eduGAIN була розроблена для того, щоб усі сервіси надавалися за єдиними нормами, на одній мові, щоб уникнути великої кількості непорозумінь, як з точки зору надання послуг, так і з точки зору безпеки передачі персональних даних від одного оператора до іншого. Тобто, всі європейські федерації грають за єдиними правилами».

Євгеній Преображенський, виконавчий директор Асоціації УРАН

Що таке eduGAIN?

Розширення міжнародної співпраці між університетами і науковими центрами, використання науково-освітніх сервісів для електронного навчання, проведення конференцій, обміну даними та доступу до бібліотечних фондів призвело до необхідності об’єднати ресурси співпрацюючих організацій і створити єдину федеративну систему доступу для користувачів цих ресурсів. Міжфедеративний сервіс eduGAIN значно спрощує доступ до сервісів і ресурсів та дозволяє користувачам науково-освітніх закладів отримувати доступ до сервісів за допомогою одного облікового запису, який видає користувачу його «домашня установа». На сьогоднішній день eduGAIN включає сімдесят дві федерації постачальників ідентифікаційних даних (ІД), більше  чотирьох тисяч установ та понад три тисячі сервісів.

Розпорядник сервісу в проєкті GÉANT (GN4-3) Девід Вагетті з ГАРР (НРЕН Італії) розповів про те, що таке eduGAIN і для чого він призначений, про його користь для науки та освіти, а також про доступні через eduGAIN сервіси, етапи його розвитку, наявні труднощі та методи їх вирішення. Пояснив, як працює eduGAIN та що таке федерація постачальників ІД, дав визначення ключовим елементам системи: провайдер ідентифікаційних даних, провайдер сервісів, служба виявлення.

«На сьогоднішній день eduGAIN підтримує складну екосистему інфраструктур автентифікації та авторизації, що складається з національних федерацій ІД та великої міжнародної дослідницької інфраструктури».

Девід Вагетті (ГАРР, Італія), проєкт GN4-3, розпорядник сервісу eduGAIN

Ключ до багатьох сервісів

eduGAIN став важливим будівельним елементом у ряді інших сервісів GÉANT для науки та освіти. Послуга eduTEAMS дозволяє членам науково-освітньої спільноти створювати віртуальні команди та безпечно долучатись до спільних ресурсів і сервісів. InAcademiaа надає можливість студентам і працівникам установ-учасниць отримувати доступ до онлайн-сервісів або купувати їх, при цьому захищає особисті дані користувача. MyAcademicID надає студентам, що приймають участь у програмі міжнародної мобільності, доступ до онлайн-сервісів проєкту Erasmus+. Крім того, через eduGAIN федерації-учасниці можуть надавати установам-підписникам доступ до наукових журналів.

Слухачів вебінару зацікавило, як саме платформа eduGAIN може покращити відносини між українськими  та європейськими освітніми установами. Девід відповів: «Найважливішим, найкориснішим є те, що всі учасники процесу – а їх може бути дуже багато – не повинні укладати угоди між собою. Дану функцію бере на себе eduGAIN. Саме це спрощує і покращує взаємодію між українськими та європейськими закладами».

Євгеній Преображенський додав, що першим в Україні почав використовувати eduGAIN Київський університет імені Бориса Грінченка, і його студенти тепер можуть авторизуватись через eduGAIN в MyAcademicID. Це дозволить їм користуватись застосунками Erasmus+ та згодом забезпечить участь у програмі електронного студентського квитка за стандартами ЄС.

Про технічну сторону eduGAIN розповів Олег Юрченко з Асоціації УРАН. Він коротко зупинився на способах автентифікації у веб-застосунках, розповів про технологію єдиного входу (SSO) та програмні продукти, які використовуються для інтеграції з eduGAIN; детально описав функціонування української національної федерації ПЕАНО, оператором якої є Асоціація УРАН. 

Також Олег навів приклади використання eduGAIN в УРАН: НРЕН України використовує авторизацію через eduGAIN у віртуальній платформі для навчання та проведення конференцій WebClass, отримує захищений доступ до офісної мережі та до наукових мереж інших країн на основі eduVPN з авторизацією через eduGAIN. Іншими прикладами є сервіси FileSender, OpenStack, webmail, zabbix.

Додаткова інформація

Травневий вебінар з eduGAIN був одним із циклу вебінарів, на яких Асоціація УРАН знайомить українських науковців і освітян зі своїми цифровими сервісами. Зараз спеціалісти УРАН розглядають можливість організувати вебінар з технології eduGAIN для технічних співробітників науково-освітніх закладів. Про дату заходу буде повідомлено додатково.

Відтворити відео

Зображення та відео – Асоціація УРАН