Як УРАН, GÉANT і OCRE допомагають українським закладам вищої освіти переносити IT-інфраструктуру за кордон

Опубліковано:  03 лютого 2023

Авторка – Тетяна Преображенська, УРАН

Знімок екрана (50)
Слайд із виступу Євгенія Преображенського

НРЕН України Асоціація УРАН у партнерстві з європейською Асоціацією GÉANT і проєктом OCRE допомагає українським закладам вищої освіти (ЗВО) отримати доступ до хмарних послуг за межами країни. Про це представники УРАН і GÉANT разом із представниками міжнародних постачальників хмарних послуг розповіли на круглому столі «Цифрова трансформація наукової діяльності у закладах вищої освіти в умовах євроінтеграції».

Хмарним послугам присвятили окрему сесію круглого столу. Виконавчий директор Асоціації УРАН Євгеній Преображенський познайомив учасників із проєктом OCRE (Open Clouds for Research Environments), що фінансується Європейським Союзом і виступає посередником між комерційними постачальниками хмарних послуг та споживачами – науково-освітніми установами; допомагає їм укладати контракти (рамкові угоди) і отримувати суттєві знижки. Пан Євгеній розповів про вирішальну роль НРЕН (національної дослідницько-освітньої мережі) в інфраструктурі OCRE.

Євгеній Преображенський, виконавчий директор Асоціації УРАН

“Саме через УРАН науково-освітні установи України можуть звернутися до OCRE, ми діємо як посередник, допомагаємо знаходити постачальників, що пропонують потрібні послуги з великою знижкою, та навіть гранти на безоплатне отримання хмарних послуг для певних проєктів”

Від GÉANT і OCRE виступив Девід Хейнс, директор проєкту OCRE. Він розповів про структуру Асоціації GÉANT та складові загальноєвропейської мережі для науки і освіти (частиною якої є мережа УРАН), про послуги GÉANT, у тому числі й хмарні. Пан Девід привернув увагу учасників до довгострокових перспектив використання хмарних послуг українськими закладами освіти. Провідні комерційні постачальники (наприклад, Microsoft Azure чи Amazon Web Services), які безоплатно надають українським ЗВО доступ до своїх платформ з квітня 2022 року, готові продовжувати цю благодійну підтримку ще кілька місяців, після чого перед закладами постане питання оплати.

“Розгортати хмарну платформу (наприклад, систему дистанційного навчання) і переносити до неї гігантський обсяг даних лише на 6 місяців – це для освітньої установи невигідно, – зауважив пан Девід. – Потрібне фінансування, що забезпечить установам можливість користуватися хмарною послугою щонайменше 30 місяців”

Те саме питання порушив у своєму виступі Давід Дибук, менеджер по роботі з клієнтами в компанії Amazon Web Services (AWS), який опікується державним сектором у країнах Центральної та Східної Європи. Пан Давід розповів, як постачальник хмарних послуг AWS з початку повномасштабного російського вторгнення підтримує українських освітян у партнерстві з EPAM, УРАН і GÉANT, та повідомив про рішення AWS продовжити цю підтримку до вересня 2023 року. До того часу закладам освіти необхідно знайти джерело подальшого фінансування послуг (держава, спонсори тощо).

Деніс Гриньов і Михайло Хижняк з IT-компанії EPAM розповіли, як допомагали  українським ЗВО переносити сервери дистанційного навчання на платформу AWS, та пояснили переваги хмарних послуг порівняно з іншими варіантами переводу IT-інфраструктури за кордон.

Підсумки

В умовах обстрілів і частих відключень електрики будь-яка IT-інфраструктура опиняється під загрозою знищення чи поломки, тому використання хмарних послуг – це надійний варіант убезпечити інформацію та налагодити дистанційну роботу. Українські науково-освітні заклади можуть отримати доступ до провідних хмарних платформ, звернувшись до Асоціації УРАН і повідомивши свої потреби. Фахівці УРАН разом із представниками OCRE безоплатно підберуть постачальника хмарних послуг (Microsoft Azure, AWS тощо) та допоможуть укласти з ним рамкову угоду на найвигідніших умовах.

Додаткова інформація

Захід, що відбувся онлайн 31 січня 2023 року за підтримки Міністерства освіти і науки України, організував Офіс підтримки вченого. Обмінятися досвідом застосування в закладах вищої освіти цифрових послуг, е-інфраструктур, інструментів відкритої науки та обговорити цифровізацію наукової діяльності зібралося близько 800 освітян.

Запис круглого столу й всі матеріали будуть опубліковані на сайті організаторів.