Підтримка наукових публікацій в Україні

Опубліковано: лютий 2020

IMG_20191120_115111
Валентина Лук'яненко, відповідальний редактор міжнародного рецензованого журналу «Advanced Education»

Публікація наукових результатів має багато переваг, а електронна публікація підвищує ці переваги, надаючи можливості більш відкритого доступу до інформації та більш широкого її охоплення. В Україні майже не існувало наукових публікацій в електронному вигляді до 2011 року, коли завдання оцифрування взяла на себе «Видавнича служба УРАН». Це окремий підрозділ Асоціації УРАН, яка об’єднує користувачів Української науково-освітньої телекомунікаційної мережі та є партнером проекту EaPConnect, що фінансується ЄС. «Видавнича служба УРАН» щоденно підтримує своїх користувачів – таких як Валентина Лук’яненко з КПІ ім. Ігоря Сікорського.

Валентина Лук’яненко – відповідальний редактор міжнародного рецензованого журналу «Advanced Education» («Новітня освіта»), що видається факультетом лінгвістики КПІ ім. Ігоря Сікорського. Валентині та її колегам довелося налагоджувати роботу електронного журналу «з нуля», не маючи спеціальної технічної освіти та витрачаючи багато часу на підготовку кожного випуску.

– У нас виникали технічні труднощі з публікацією статей онлайн, – зазначає Валентина. – Доводилося залучати додаткових фахівців, які б займалися сайтом. Це уповільнювало процес підготовки випуску. Були складнощі з пошуком зовнішніх рецензентів, які б здійснювали експертну оцінку статей.

На допомогу прийшла «Видавнича служба УРАН» зі своїм проектом «Наукова періодика України», національною платформою для електронних наукових публікацій. Платформа працює на базі відкритого програмного забезпечення OJS (Open Journal Systems), адаптованого під потреби українських видавців. Провідний аналітик-консультант Андрій Кузнецов знає про функціонал «Наукової періодики» все. Він навчає видавців користуватись платформою, збирає від редакцій звіти про помилки та запити на покращення програмного забезпечення.

Андрій Кузнецов, провідний аналітик-консультант "Видавничої служби УРАН"

– Ми запропонували українським видавцям технологічну платформу, яка дозволяє здійснювати повний видавничий цикл з моменту подання статті автором до оприлюднення електронної версії журналу, – пояснює Андрій. – Всі роботи проводяться у віддаленому режимі за допомогою єдиної бази та електронної пошти. Тобто співробітникам редакції необов’язково навіть збиратися разом, кожен може проводити роботи з того місця, де йому зручно: отримувати від автора матеріал, обробляти його, надсилати на рецензію, отримувати відповідь рецензента, верстати журнал, збирати випуск і оприлюднювати його на сайті. Велика перевага нашого проекту полягає в тому, що редакціям не треба мати у штаті фахівців для створення сайту та для його технічного супроводу. Ці послуги надає «Видавнича служба УРАН», і вона ж забезпечує допомогу кваліфікованих консультантів.

Вирішення технічної проблеми

Діяльність подібного масштабу вимагає значних технічних потужностей, і на певному етапі сервер «Наукової періодики» перестав справлятись с запитами користувачів. Вони почали скаржитися на збої в роботі платформи.

– На щастя, допомогла наша головна організація, Асоціація УРАН, – розповідає Денис Соловяненко, директор «Видавничої служби УРАН». – Вона надала нам інфраструктурний хмарний сервіс. Зараз ми маємо віртуальну обчислювальну інфраструктуру та зберігаємо в Інтернеті дані наших видавництв в необхідному обсязі. При цьому університетам та науковим інститутам не потрібно купувати реальне обладнання або утримувати штат технічних працівників. Нам вдалося серйозно покращити технічні можливості проекту «Наукова періодика України». Підтримувати самостійно ресурс такої потужності українським університетам було б не під силу. УРАН підтримує проект централізовано, чим відчутно допомагає українським університетам і інститутам академій наук.

Позитивні результати

Валентина Лук’яненко активно використовує платформу «Наукова періодика» вже 5 років і відзначає її виняткову зручність. Валентина щиро захоплюється своєю роботою, тому дуже радіє досягненням журналу  «Advanced Education» і охоче про них розповідає.

– Зараз журнал функціонує успішно, ми маємо багато можливостей. Тепер відсутність спеціальної технічної освіти для нас не проблема. Зараз все може робити одна людина. Дуже зручно, що з допомогою OJS ми тримаємо в порядку матеріали, знаємо, які з них очікують рецензування, які вже на рецензуванні, які редагуються, і це дозволяє нам швидко працювати. Процес обробки статей значно прискорився і став набагато ефективніший, і це при тому, що самих статей у нас зараз, як мінімум, в 10 разів більше, ніж раніше. Інтерфейс зручний, є вбудовані плагіни, щоб передавати метадані в CrossRef та в інші бази даних. Також платформа допомагає шукати рецензентів, оскільки автори і читачі при реєстрації у журналі одразу зазначають свою згоду бути рецензентами, і ми можемо обирати з тих науковців.

Денис Соловяненко, директор «Видавничої служби УРАН»

Денис Соловяненко також відмічає позитивні результати для «Видавничої служби УРАН»:

– Створена нами платформа «Наукова періодика України» користується великим попитом. Нашими клієнтами є більше 100 університетів України і десятки інститутів п’яти галузевих академій наук. «Наукова періодика України» є найбільшим в Україні ресурсом, який дозволяє видавцям публікувати матеріали згідно з міжнародними стандартами, а українським вченим – отримувати безперешкодний відкритий доступ до публікацій. В Україні видається більше 3000 наукових журналів, серед них вже більше 700 видань є учасниками «Наукової періодики України».

Валентина пишається своїм внеском в те, що за 5 років журнал став відомим в Україні.

– Ми дуже вдячні співробітникам «Видавничої служби УРАН». Вони проводять навчання редакційного штату, ми отримуємо консультації і технічну підтримку сайту. Також з допомогою «Видавничої служби УРАН» був підписаний договір з міжнародним співтовариством видавців академічних публікацій CrossRef, тепер ми передаємо туди метадані, що підвищує видимість «Advanced Education» у світі. Журнал став відомий, він індексується науково-метричною базою «Web of Science», і це викликає таке почуття гордості за нашу командну роботу! До того ж, наявність міжнародних видань підвищує рейтинг університету в міжнародному науковому просторі. І мені приємно усвідомлювати, що моя робота сприяє підвищенню міжнародного престижу мого університету.

Чому наукові публікації настільки важливі?

Публікація наукових результатів має багато переваг. Розповідаючи про свою роботу, дослідники уточнюють власні думки, щоб висловити їх чітко; збагачують базу знань у своїй галузі та допомагають іншим уникати дублювання досліджень;  демонструють, що доцільно використовують державне фінансування. Можливість участі в науковому видавництві є важливим аспектом проведення досліджень, оскільки це перетворює окремих дослідників на частину спільноти, яка може обмінюватися знаннями та ідеями, критикувати роботу одне одного та розвивати співпрацю. Цифрова публікація підвищує всі ці переваги, надаючи можливості більш відкритого доступу та більш широкого охоплення.

Відтворити відео

Дивіться відео інтерв’ю про “Видавничу службу УРАН” 

Додаткова інформація

Сайт «Наукової періодики України» – http://journals.uran.ua/

Сайт «Видавничої служби УРАН» – http://www.uran.ua/~ukr/ps-ltd.htm

Сайт журналу «Advanced Education» – http://ae.fl.kpi.ua/