Сервіс eduroam для невеликих закладів

2 та 3 липня 2019 року Асоціація УРАН здійснила підключення двох перших закладів до eduroam (глобальної системи Wi-Fi роумінгу) через новий сервіс eduroam managed IdP. Що це таке, і кому може бути корисним?

Що таке eduroam?

eduroam – це захищений доступ до мережі Wi-Fi, який розроблений для міжнародної науково-освітньої спільноти та доступний по всьому світу, у більш ніж ста країнах. Цей сервіс дозволяє науковцям, співробітникам та студентам підключатися до Інтернету безпечно та безкоштовно у тисячах місць.

Для того, щоб в організації працював сервіс eduroam, їй  потрібний набір програмно-апаратних засобів. Необхідно виписувати паролі та логіни, тобто виступати в ролі постачальника ідентифікаційної інформації (IdP). IdP підтримує записи, необхідні для доступу користувачів до eduroam. Заклад повинен вести базу даних користувачів, а також мати програмний сервер (RADIUS-сервер), який буде здійснювати авторизацію.

– Для невеликих установ це не дуже вигідно, – розповідає Євгеній Преображенський, виконавчий директор Асоціації УРАН. – По-перше, технічний персонал повинен володіти спеціальними знаннями та навичками, а значить, його потрібно навчати; по-друге, IT-спеціалісти мають витрачати додатковий час на ведення бази даних; по-третє, на придбання сервера та налаштування програмного забезпечення потрібні кошти і час. І все це – заради того, щоб завести в базу даних лише п’ятдесят-сто користувачів, іноді і менше. До недавнього часу через подібні обмеження невеликі науково-освітні заклади України не наважувалися підключатися до eduroam.

Yevhenii_1

eduroam Managed IdP, найкраще рішення для невеликих закладів

Щоб полегшити підключення до eduroam невеликих організацій, GÉANT розробив сервіс, який називається eduroam managed IdP. Завдяки участі в проекті EaPConnect Асоціація УРАН може запропонувати таке підключення і своїм клієнтам.

Євгеній Преображенський пояснює:

– По суті, це певний веб-портал, на якому можна відкрити сторінку доступу для невеликого закладу. На цій сторінці він сам вводить дані про себе і починає створювати базу даних своїх користувачів, а ті вже авторизуються в системі eduroam. Немає необхідності купувати та налаштовувати RADIUS-сервер. Єдине обмеження – не більше 200 користувачів на установу. eduroam managed IdP не забезпечує точку доступу до eduroam в даному закладі, але його співробітники можуть користуватися eduroam всюди, де такі точки доступу вже є. Коли заклад вирішить встановити точку доступу у себе, то ми можемо підключити його до нашого головного серверу, і тоді цей заклад зможе підключати eduroam-користувачів. Саме так сталося у випадку з Миколаївською астрономічною обсерваторією.

Перші підключення в Україні

3 липня Євгеній привітав свій колектив з підключенням до  eduroam з використанням сервісу managed IdP двох перших українських закладів: Інституту магнетизму Національної Академії наук України (56 наукових співробітників), та Миколаївської астрономічної обсерваторії (20 наукових співробітників). Крім того, на території обсерваторії була налаштована і запущена одна точка доступу до eduroam, яка відображається на глобальній карті. Це означає, що персонал Інституту магнетизму та Миколаївської обсерваторії може підключатись до eduroam у будь-якому куточку світу, а науковці, які відвідують обсерваторію, віднині зможуть користуватись eduroam на її території.

Додаткова інформація

Навіть якщо у вашій науково-освітній установі працює мало людей і ви не маєте грошових і людських ресурсів для розгортання у себе RADIUS-серверу і ведення бази даних користувачів, ви все одно можете забезпечити своїх співробітників захищеним доступом до глобальної системи Wi-Fi роумінгу. Необхідно лише зв’язатися зі спеціалістами Асоціації УРАН, і вас детально проконсультують і дадуть відповіді на всі запитання. Завітайте до нас, подзвоніть або напишіть в технічний відділ.

 

Зображення: Миколаївська обсерваторія, Асоціація URAN