EaPConnect збільшує швидкість Інтернет-обміну науковими даними між Україною та Європою вдвічі

Авторка – Laura Durnford (GÉANT)

Переклад – Тетяна Преображеньска

Джерело

Завдяки EaPConnect, що фінансується ЄС, та партнеру проекту, Асоціації УРАН, обмін науковими даними між Україною та іншими країнами може здійснюватись швидше і дешевше, дозволяючи українцям більш ефективно приймати участь у міжнародних наукових проектах без необхідності залишати країну. Надійно захищений та потужний Інтернет-зв’язок для передачі наукових даних між Україною та пан’європейською мережею для науки і освіти GÉANT тепер забезпечує подвійну пропускну спроможність порівняно з попередньою, а ціна за 1 гігабіт даних, переданих на секунду (Гбіт/с), є удвічі нижчою.

Мережевий канал з’єднує Київ (Україна) з Віднем (Австрія). Цей канал, побудований проектом EaPConnect у 2017 році, збільшив потужність зв’язку України з мережею GÉANT з 1 до 10 Гбіт/с. Нинішнє оновлення подвоїло загальну потужність до 20 Гбіт/с та знизило щорічну ціну за Гбіт/с на 55%.

“Спостерігати за прогресом Інтернет-зв’язку у сфері науки та освіти дуже приємно, адже канал потужністю 20 Гбіт/с наближає Україну до рівнів мережевої потужності, звичних для багатьох європейських країн. Цей розвиток забезпечує більшу цифрову рівність між нашими країнами та науково-освітніми спільнотами і означає, що українські дослідники та освітяни зможуть ефективніше працювати над важливими міжнародними проектами по обробці великих масивів даних “

Євгеній Преображенський, виконавчий директор УРАН

Чому мережевий зв’язок настільки важливий?

Покращення зв’язку має вирішальне значення для досліджень, які оперують великими обсягами даних, наприклад, у галузі фізики високих енергій. Попередні вдосконалення мережевого зв’язку в Україні вже покращили роботу команди з Харківського фізико-технічного інституту (ХФТІ), яка єдина в Україні бере активну участь у обробці даних експерименту CMS Великого адронного колайдера в ЦЕРН. Нещодавнє розширення мережевого каналу дозволить команді ХФТІ пришвидшити обробку даних і не тільки принесе професійне задоволення дослідникам, але й підвищить репутацію України на міжнародній науковій арені.

ОЛЕКСІЙ КУРОВ – ДОКЛАДНІШЕ ПРО ТЕ, ЯК УРАН ТА EAPCONNECT ДОПОМОГЛИ ОЛЕКСІЮ ТА КОМАНДІ ХФТ

“Я пишаюсь своєю участю у отриманні неймовірних наукових результатів”

Олексій Куров, ХФТІ, науковий співробітник

Скорочення «цифрового розриву»

Поліпшення Інтернет-зв’язку усуває нерівність між країнами Східного партнерства та Європейського Союзу в сфері доступу до інформаційних та комунікаційних технологій і їх використання. Ця нерівність відома як цифровий розрив. Скорочення цифрового розриву між країнами Східного партнерства та країнами ЄС  – ключова мета проекту EaPConnect, який є частиною ініціативи EU4Digital Європейського Союзу. Ця діяльність відповідає Європейській політиці сусідства, що підтримує посилення взаємозв’язку та економічного розвитку Європейського Союзу і його сусідів.

Оновлення та досягнення

Фінансовим забезпеченням робіт по оновленню мережевої потужності займалась команда проекту EaPConnect спільно з GÉANT. Вона суворо дотримувалась правил закупівель ЄС. Оновлений зв’язок між Україною та пан’європейською мережею GÉANT базується на сервісах, наданих компанією RETN UK Limited. Пан’європейська DWDM мережа (Dise Wavelength Division Multiplexing) RETN складається з 32000 км волокна, із значною присутністю у Східній Європі.

Ця робота ґрунтується на досягненнях у сфері закупівель за перші п’ять років проекту EaPConnect, в результаті якого ціни знизились на 30-80%, а потужність зв’язку зросла в 7 разів у Вірменії та вдесятеро в Грузії, Азербайджані, Молдові, Україні та Білорусі.

Додаткова інформація

В липні 2020 року проект EaPConnect вступив у другу п’ятирічну фазу. Він продовжить покращувати потужності Інтернет-зв’язку та скорочувати цифровий розрив між Європою і країнами Східного партнерства