«Computer Aid» постачає ІТ-обладнання для університетів України
Ми поспілкувалися з Людовіком Готьє, керівником програм у «Computer Aid» («Комп’ютерна допомога»), і розпитали про постачання ноутбуків українським університетам через партнера GÉANT – УРАН, національну науково-освітню мережу України. Партія складається з 65 ноутбуків, які допоможуть академічній спільноті проводити дистанційне навчання, отримувати доступ до онлайн-ресурсів, вести дослідження та спілкуватися з колегами. Усі залучені сторони сподіваються, що це лише перша поставка, адже робота у цьому напрямку триває. Розмова з Людовіком також допомогла нам усвідомити, як «Computer Aid» змінює життя людей по всьому світу.
Отже, Людовіку, як і коли все почалося?
Дозвольте почати з пояснення про те, що «Computer Aid» – це британська благодійна організація, яка базується у Великій Британії та надає відремонтоване високоякісне ІТ-обладнання неурядовим і неприбутковим організаціям, університетам, школам, громадським центрам тощо.
За останні 25 років ми створили у Сполученому Королівстві мережу надійних партнерів, що жертвують нам ІТ-обладнання. Ми використовуємо його по всьому світу в низці соціально-корисних проєктів. Пандемія COVID підкреслила важливість технологій у нашому житті й зробила наші послуги ще актуальнішими.
У червні 2023 року до нас звернулася Асоціація GÉANT з пропозицією інвестувати кошти, зібрані для УРАН міжнародною науково-освітньою спільнотою. Ми вже мали надійних партнерів у Польщі – налагодили з ними зв’язки після повномасштабного вторгнення в Україну, яке мало руйнівні наслідки для її населення. Ми співпрацюємо з World Vision та CORE у підтримці українських біженців у Польщі. GÉANT зв’язав нас з УРАН для пошуку найкращого шляху доставки ІТ-обладнання. Ми нечасто працюємо в Європі або в зонах бойових дій, тому залучення місцевих партнерів мало першорядне значення. Ми звернулися за порадою до чотирьох досвідчених місцевих партнерів.
Які місію та візію має «Computer Aid», і як вони відповідають потребам української академічної спільноти?
«Computer Aid» – це благодійна організація, що прагне зменшити цифрову нерівність завдяки доступу до технологій і удосконаленню освіти. Наша місія – допомогти подолати цифровий розрив, і важливість цього завдання зростає щодня, особливо після пандемії. З 1998 року ми надали понад 300 000 ІТ-пристроїв у більш як 100 країнах світу, проте надання доступу до нових технологій – не єдина наша діяльність. Ми також розвиваємо партнерство з місцевими організаціями по всьому світу, щоб забезпечувати навчання й зв’язок, знаходити для наших користувачів дотичний контент. Працюємо переважно в освітньому секторі, але маємо проєкти і в галузях охорони здоров’я, сільського господарства, біорізноманіття, гендерної рівності. Для роботи наших комп’ютерів у районах, де електропостачання відсутнє або ненадійне, використовуємо сонячну енергію. Наші проєкти обумовлені потребами місцевих громад, а по завершенні партнери допомагають забезпечити проєктові подальшу сталість. Наша мета – досягнути довготривалих вимірюваних результатів.
З якими складнощами ви зіткнулися під час реалізації цієї ініціативи і як їх подолали?
Найскладнішою частиною проєкту був пошук зручного шляху доставки ІТ-обладнання в Україну. Ми звернулися в добре знайому нам організацію CORE, яка вже доставляла товари в Україну, вони зв’язали нас з надійними місцевими транспортними компаніями, здатними доставити вантаж з нашого складу в Манчестері до УРАН в Києві.
Як ви відбирали та готували ноутбуки для пожертвування і як організовували безпечну та своєчасну доставку?
Обладнання, що нам передають, професійно відремонтоване за найвищими британськими стандартами; усе, що не відповідає цим стандартам, утилізується. У нас залишається в середньому 65% обладнання. Отже, вибір дуже залежить від отриманого устаткування. По можливості намагаємося для кожного проєкту надавати схожі моделі, так зручніше для отримувачів. Для УРАН ми обрали лише один тип ноутбуків, щоб спростити процедуру проходження митниці та стандартизувати підхід. Ми відправили їх в Україну через «GEPALogistics», польського партнера, який добре знає місцеві умови. Нашою метою було доставити ноутбуки до зимових свят, і ми з гордістю можемо сказати, що це вдалося. Обладнання, 65 ноутбуків та зарядні кабелі, прибуло в Київ, до Благодійного фонду УРАН, 15 грудня 2023 року.
Як людям за межами України підтримати «Computer Aid» і УРАН у їхній місії та візії, і які є можливості для донатів?
«Computer Aid» отримує у пожертву обладнання переважно у Великій Британії, але ми також здатні ремонтувати пристрої на місці в інших країнах, тож до нас може звернутися будь-яка організація. Приватні особи можуть просувати наше головне повідомлення згідно політиці вуглецевої нейтральності: «Використовуйте нове чи вживане ІТ-обладнання якнайдовше. Дбайте про нього, ремонтуйте його, це економічно вигідно і корисно для навколишнього середовища. Трирічний комп’ютер зазвичай не згірший за новий».
Як «Computer Aid» планує визначати успішність цієї ініціативи, чи є плани поширити її на інші країни?
Протягом 2024 року ми підтримуватимемо зв’язок з командою УРАН: хочемо зібрати зворотній зв’язок і зрозуміти, як машини використовуються, який мають вплив на роботу отримувачів. Плануємо й надалі продовжити підтримку населення України.
«Ми безмежно вдячні спільноті GÉANT, Фонду Вітча та «Computer Aid» за їхню непохитну підтримку українських університетів під час російського вторгнення в Україну. Їхні щедрі пожертви у вигляді відремонтованих комп’ютерів, цифрових послуг і мережевого зв’язку дозволили університетам й надалі виконувати свою освітню роль у ці складні часи. Вони – наші по-справжньому надійні партнери».
Євгеній Преображенський
виконавчий директор Асоціації УРАН
Дізнатися, як постраждалі від війни українські університети використовують обладнання від «Computer Aid», ви зможете протягом наступних місяців на нашому сайті та на сайті GÉANT CONNECT.
Про GÉANT і Фонд Вітча
У квітні 2022 року GÉANT і Фонд Вітча (Vietsch Foundation) започаткували ініціативу на підтримку УРАН. Юридичне та фінансове керування здійснює Фонд Вітча. Мета ініціативи – збирати й спрямовувати кошти, пожертвувані європейськими НРЕН для УРАН під час російського вторгнення. Для отримання додаткової інформації про цю ініціативу, будь ласка, звертайтеся до Ірини Метьюз, співробітниці GÉANT і керівниці проєкту EaPConnect, за електронною адресою irina.matthews@geant.org.