EaPEC 2022 – дослідження, наука, наукова мудрість і вплив технологій на суспільство
Опубліковано: 18 жовтня 2022
Авторка – Розанна Норман, GÉANT
Переклад і адаптація – Тетяна Преображенська, УРАН
Оригінальні статті: EaPEC 2022 День перший
На 5-й конференції з електронних інфраструктур країн Східного партнерства (EaPEC 2022) тридцять спікерів із п’ятнадцяти країн протягом двох днів захопливо розповідали про інноваційні проєкти. На завершальний пленарному засіданні Ірина Метьюз, керівник проєкту EaPConnect, підсумувала:
“Кінець цієї конференції є початком, продовженням розвитку людських зв’язків. Коли потужність технологій помножується на обсяг людської мережі, лише тоді технології впливають на життя людей.
Жоден із представлених тут проєктів неможливий без технології та технологічних інструментів для досліджень. Жоден із проєктів не відбувається ізольовано – усі вони існують завдяки співпраці між людьми та організаціями. Наша сила полягає в тому, щоб використовувати потужність технологій через створення людських мереж, – саме це мала на меті висвітлити й зробити наша конференція»”
Ірина Метьюз, GÉANT, керівник проєкту EaPConnect
У перший день EaPEC, 28 вересня 2022 року, у переповненому конференц-залі готелю «Маріотт Абшерон» (Баку) зібралися понад 200 делегатів з наукових установ Азербайджану, країн-учасниць EaPConnect та інших країн. Для церемонії відкриття на сцену були запрошені представники уряду Азербайджану, вище керівництво Національної академії наук Азербайджану (ANAS), делегації ЄС, представники DG NEAR та колеги з GÉANT. З вітальним словом виступили Аріф Гашимов, в.о. президента ANAS; Ерік Гейзер, генеральний директор GÉANT; Фірудін Гурбанов, заступник міністра освіти й науки Азербайджану; Самір Мамедов, заступник міністра цифрового розвитку і транспорту; Віктор Бойков, керівник відділу співробітництва Представництва Європейського Союзу в Азербайджані; Тібо Шарле, керівник програми цифрової та економічної співпраці з країнами Східного партнерства, DG NEAR, Європейська комісія; Расім Алгулієв, віцепрезидент ANAS.
Конференцію продовжили сесії з електронного навчання, відкритої науки, кібербезпеки й великих даних; усі доповіді викликали активний інтерес авдиторії та жвавий обмін запитаннями й відповідями. Ось деякі основні моменти.
У сесії з електронного навчання Сара Ді Джорджіо з італійської Національної науково-освітньої мережі (НРЕН) GARR представила новий амбітний проєкт SKILLS4EOSC, навчальну екосистему для відкритої науки в Європі.
Анс тер Воердс із нідерландського SURF розповів про національну програму цифровізації «Імпульс», натхненням для якої стало «бажання повернути контроль над освітою університетам». Основною метою програми є створення інфраструктури знань: джерела знань і місцевих центрів викладання й навчання. Елі Шмуелі з ізраїльського IUCC MEITAL розпочав свою доповідь «Як НРЕН можуть прискорити впровадження технологій для навчання» словами: «Наша головна мета – просувати передові технології для навчання у вищій освіті Ізраїлю через національну та міжнародну співпрацю, аби адаптувати університети до технологій 21 століття».
На сесії з відкритої науки Мехмет Мірат Сатоглу, директор TÜBİTAK ULAKBIM, розповів про впровадження відкритої науки в Туреччині, висвітлив проблеми, питання й досвід своєї організації у забезпеченні дослідницької електронної інфраструктури, а також підсумував плани на наступні 10 років.
Зісіс Козлакідіс з IARC розповів про просування відкритої науки з інституційної та міжурядової точки зору: «Відкрита наука є політичним пріоритетом для Європейської комісії, адже покращує якість, ефективність і оперативність досліджень». Бабак Набієв, голова центру управління мережею AzScienceNet, поділився свіжою інформацією про етапи розвитку технічних можливостей національної мережі для науки й освіти, про підключені науково-дослідні інститути та університети, про послуги, що надаються користувачам, – і підкреслив переваги підключення до спільноти GÉANT.
Другий день конференції познайомив учасників з різноманітними науково-дослідними роботами, що були представлені на сесіях з інновацій ІКТ, спостереження за Землею, електронної охорони здоров’я та цифрових гуманітарних наук. Ось короткий огляд деяких доповідей.
Під час сесії з інновацій ІКТ виступив Юрай Біліч, заступник генерального директора CARNET із Хорватії, з доповіддю про BRAIN, новаторський проєкт з впровадження штучного інтелекту в освітньому секторі Хорватії, запланований на березень 2023 року. «Штучний інтелект з нами назавжди. Єдине, що маємо себе запитати, це – які саме етичні аспекти слід враховувати при його використанні? Потрібне критичне мислення, ми повинні підготувати суспільство до вивчення штучного інтелекту протягом усього життя».
Під час сесії зі спостереження за Землею Анка Хієнола з FMI (Фінляндія) виступила з промовою, що спонукала до роздумів і мала назву «Відкрита наука в кліматичних дослідженнях: хороше, погане і потворне».
“Доступ не означає доступність. Відкритих даних замало, якщо вони поєднані з науковою безграмотністю. Нам потрібно довіряти науці – єдиному інструменту, що розробило людство для боротьби зі зміною клімату. Відкрита наука – це стан розуму, вона складається не лише з великих ініціатив: вона складається з людей. Основна робота лежить на плечах науковців, вони ведуть світ до нового устрою, що вимагає системних культурних змін, інфраструктурних рішень та інновацій”
Анка Хієнола, FMI
Сесію завершила Єгана Мурадова з азербайджанського Бюро дослідження землетрусів: розповіла про структуру сейсмічної мережі в Азербайджані та пояснила, як сейсмічні дані зберігають, обробляють і передають відповідним організаціям – серед яких понад 30 міжнародних.
Вчені з молдовського Інституту математики та комп’ютерних наук імені Володимира Андрунакієвича представили інноваційну статтю про метод управління подіями з великою кількістю постраждалих – він оснований на штучному інтелекті, що допомагає приймати рішення на місцях стихійних лих.
Під час сесії з цифрових гуманітарних наук Ірмак Гюнеш Юцейл з Міністерства культури Туреччини представила зразковий проєкт з обліку культурної спадщини, MUES: національну систему музейної інвентаризації, що має за мету «перенести анатолійську культурну спадщину в майбутнє».
На конференції тепло вітали Рустама Гаджієва з TuRENA, НРЕН Туркменістану. Він також зробив огляд діяльності TARENA (Таджицької академічної науково-освітньої мережі). Пан Рустам згадав труднощі, спільні для НРЕН Центральної Азії: потреба у фінансуванні, необхідність стати більш незалежними й для цього посилити співпрацю з НРЕН сусідніх країн, щоб залучати до спільних науково-дослідних проєктів більше користувачів. «Ми сподіваємось на продовження проєкту CAREN, на подальший розвиток НРЕН в нашому регіоні».
Завершальна доповідь під назвою «Прелюдія до довгої подорожі: від великих даних до наукової мудрості», що була представлена професоркою Більге Деміркоз з Близькосхідного технічного університету Анкари, надихнула авдиторію, спонукала задуматись і забезпечила конференції EaPEC 2022 зворушливий фінал.
Професорка Деміркоз із захопленням розповідала про свою роботу в ЦЕРН над Великим адронним колайдером, про участь у космічних дослідженнях і науковій дипломатії. Концепція наукової мудрості, завдяки якій наука торкається розуму, серця і душі, розкриває справжній сенс і значення наукового дослідження. (Повне інтерв’ю з професоркою Деміркоз буде опубліковано в онлайн-випуску часопису CONNECT №41 в середині жовтня 2022 року).
Голова програмного комітету EaPEC 2022 Раймундас Тумінаускас, керівник відділу мережевої та сервісної інфраструктури в PSNC, Польща, так прокоментував сталий розвиток НРЕН:
“НРЕН складаються з різноманітних організацій – кожна зі своєю культурою, фінансовими моделями й цільовою авдиторією. Усі НРЕН різні. Проте маємо дещо спільне: клієнти (нинішні й майбутні) незмінно вимагатимуть від нас високих стандартів, і НРЕН повинні мати здатність і спроможність задовольняти ці потреби й водночас реагувати на випробування та зміни в ширшому суспільному колі. Дякуємо AzScienceNet за незрівнянну гостинність і підтримку, а я особисто дякую програмному комітету за високоякісний, актуальний і різноманітний зміст конференції”
Раймундас Тумінаускас, голова програмного комітету EaPEC 2022 керівник відділу мережевої та сервісної інфраструктури, PSNC
Презентації можна завантажити з вебсайту EaPEC 2022, а відеозаписи конференції доступні на ютубі GÉANT.