Широкі можливості УРАН, GÉANT і EaPConnect для українських дослідників
Опубліковано: 21 грудня 2021 року
Доступ до передових дослідницьких інфраструктур світу вкрай важливий для сучасної науки. Про можливості такого доступу для українських науковців розповіли представники УРАН та GÉANT на заході «Research and innovation day in Ukraine», що провело 17 грудня 2021 року Міністерство освіти і науки України.
Старший спеціаліст GÉANT з наукової роботи Кріс Атертон пояснив слухачам, що таке Асоціація GÉANT та у чому її переваги перед комерційними провайдерами; продемонстрував, які інфраструктури доступні через мережу GÉANT – і які з них можуть бути цікавими для українських дослідників (наприклад, програма моніторингу навколишнього середовища «Коперник»).
«Асоціація GÉANT – це об’єднання національних дослідницько-освітніх мереж Європи, яке підтримує розвиток досліджень, освіти та інновацій у глобальному масштабі. Разом ми створюємо інформаційну екосистему інфраструктур і послуг, що використовуються для зв’язку, співпраці, обміну даними та доступу до репозиторіїв і послуг»
Кріс Атертон , старший спеціаліст GÉANT з наукової роботи
Він також згадав проєкт EaPConnect, що фінансується Європейським Союзом і направлений на скорочення цифрового розриву між Європою та країнами Східного партнерства шляхом їхньої інтеграції до науково-освітньої інфраструктури Європи. Україна бере участь у EaPConnect через свою національну дослідницько-освітню мережу (НРЕН), Асоціацію УРАН. УРАН має необхідні потужності для підключення до GÉANT та для зв’язку українських науковців зі світовою дослідницькою спільнотою, зазначив Кріс.
Цю тему розвинув виконавчий директор Асоціації УРАН Євгеній Преображенський. Він розповів, як українські вчені використовують канали GÉANT у своїй дослідницькій діяльності, та як це можна робити ще. Наприклад, Національний науковий центр «Харківський фізико-технічний інститут» є єдиним українським колективом, що обробляє дані від багатоцільового експерименту з компактним мюонним соленоїдом (CMS) Великого адронного колайдеру (ВАК). ННЦ ХФТІ через мережу УРАН отримує доступ до GÉANT і далі – до LHCONE (Відкритого мережевого середовища ВАК), завдяки чому працює надійно та якісно, вважається одним з найкращих у інформаційно-обчислювальній грід-інфраструктурі CMS і підтримує репутацію України на міжнародній науковій арені.
У своєму виступі Євгеній торкнувся не лише унікальних цифрових сервісів GÉANT для науки та освіти, а й описав перспективи використання двох нових потужних каналів (Кишинів-Київ та Київ-Познань), впроваджених восени 2021 року в рамках проєкту EaPConnect. Вони забезпечили вітчизняним дослідникам нові можливості та підвищили стратегічне значення України для GÉANT.
«За підтримки Міністерства освіти і науки України, за ініціативою Єврокомісії та GÉANT у проєкті EaPConnect УРАН створив технічну та інформаційну базу для обміну науковою інформацією, надав цифрові сервіси, уніфіковані до сервісів Європи – та у подальші роки працюватиме для підтримки спільноти науковців і освітян України, які зацікавлені у європейському партнерстві та євроінтеграційних процесах у сферах науки і освіти»
Євгеній Преображенський, виконавчий директор Асоціації УРАН
Додаткова інформація
Повний запис заходу «Research and innovation day in Ukraine» можна подивитись на каналах YouTube Міністерства освіти і науки України: українською та англійською мовами.
Зображення: Асоціація УРАН