Стародавні рукописи, унікальні килими та цифрові технології: теплі спогади про конференцію EaPEC 2019

Яке відношення світ цифрових технологій має до культурної спадщини? На перший погляд ці поняття абсолютно не пов’язані. Однак лише на перший погляд. Учасники щорічної конференції EaPEC, яка в цьому році проходила в місті Єреван (Вірменія), довели, що цифрові технології допомагають зберігати і примножувати унікальну культурну спадщину людства

Цифрові технології на службі у музейних співробітників, лінгвістів і фахівців зі стародавніх рукописів

25 вересня 2019 року інститут Матенадаран, одне з найбільших сховищ рукописів у світі, відкрив свої двері для учасників четвертої конференції країн Східного партнерства, яка присвячена розвитку електронної інфраструктури у сфері науки і освіти (EaPEC). «Зв’язок з культурою» – ось тема цьогорічної конференції. І все сприяло розкриттю теми в повній мірі: починаючи від місця проведення заходу і закінчуючи доповідями, які звучали зі сцени. Матенадаран, дивовижне місце, просочене духом старовини, якнайкраще підходив для дослідження зв’язку цифрових технологій з культурою.

Відкривали конференцію почесні гості: міністр освіти, науки, культури та спорту Вірменії Араюк Харатюнян та голова сектору DG NEAR Хоа-Бін Аджемян. Офіційну частину продовжили виступи голови GÉANT Еріка Хейзера та ко-менеджера проекту EaPConnect Вероніки Ді Луна

Хоа-Бін Аджемян, Вероніка Ді Луна та Ерік Хейзер. За декілька хвилин кожен з них вітатиме гостей та участників EaPEC 2019 зі сцени Матенадарану

Араюк Харатюнян – один із почесних гостей, відкривших конференцію

Кожен доповідач на сцені був професіоналом у певній галузі і охоче розповідав про нюанси застосування цифрових технологій в своїй сфері.

Глядачі почули про складнощі застосування технології «цифрового оповідання» в музеях, про те, наскільки цікава вона відвідувачам, наскільки захоплює їх і просвіщає, а тому заслуговує на пошук надійних технологічних рішень. Познайомилися з лінгвістичною дослідницькою мережею CLARIN і оцінили важливу роль мови в багатьох дисциплінах. Відкрили для себе можливості штучного інтелекту в роботі з культурною спадщиною та в справі безпеки: в першому випадку штучний інтелект визначає походження літер і допомагає читати стародавні манускрипти, а в другому розпізнає потенційно небезпечних людей зі зброєю. А ще він вміє “мотивувати” дата-центри до енергозбереження.

Цифрові технології як допомога у вирішенні глобальних проблем людства

Звичайно, говорили не тільки про культуру, а й про інші загальнолюдські цінності і труднощі. Наприклад, про проблеми навколишнього середовища. Тут теж на допомогу приходять цифрові технології. Проект «Коперник» (Copernicus) – це «космічні очі Європи», які спостерігають за нашою планетою і забезпечують вчених даними про зміну клімату, забруднення, врожайність і інше. Програма GEOFON допомагає отримати доступ до даних про сейсмологічну активність Землі для прогнозування землетрусів, а проект супутникової системи навігації Galileo покликаний вирішувати геодезичні та навігаційні завдання.

Під час двох панельних сесій фахівці з різних країн обговорювали питання кібербезпеки (як теорію, так і практику), а також етичність створення і використання штучного інтелекту, уявні і реальні загрози з його боку для людства.

Про головне – за п’ять хвилин

Непроста, але захоплююча місія дісталася учасникам сесії «Бліц-доповідь» (Lightning Talks). Вони повинні були розповісти про свою ідею або проект максимально коротко, за п’ять хвилин. Всі доповідачі впоралися блискуче.

Команда УРАН вітає Наталію Вараксіну, керівника відділу державної науково-педагогічної бібліотеки України імені Сухомлинського. Проект Наталії та її колег щодо поліпшення роботи бібліотеки за допомогою сервісів УРАН став одним з переможців програми EYR@EaP

Схоже завдання постало і перед переможцями програми Enlighten Your Research (EYR@EaP). Представники наукових співтовариств, які отримали підтримку проекту EaPConnect і науково-освітньої мережи (НРЕН) своєї країни, коротко розповіли глядачам про труднощі в роботі і про те, як саме вони будуть вирішуватися спільно з НРЕНом.

А як же відпочинок?

Люди, які настільки захоплені своєю роботою, вміють отримувати задоволення і від відпочинку. Соціальні заходи теж проходили під знаком зв’язку з культурою. Увечері напередодні відкриття конференції учасників запросили на незвичайний концерт. За допомогою технології LoLa (від терміна Low Latency, «низька затримка») перед глядачами спільно виступили два хори: один з них перебував в Єревані, а другий – у Венеції. Ефект був приголомшливий. Здавалось, що обидва колективи стояли пліч-о-пліч.

Наступний день також подарував яскраві враження. Конференція розпочалася з величезного торта! І святкувати дійсно було що. Адже на цей рік прийшлося одразу декілька річниць: 10 років Східного партнерства, 25 років виповнилося господарям EaPEC 2019, вірменському НРЕНу ASNET-АМ, та по 20 років – партнерам проекту EaPConnect з Молдови та Грузії, RENAM та GRENA

Ввечері гості та доповідачі разом з гідом пройшлися величними залами Матенадарана і познайомилися з унікальною колекцією стародавніх рукописів. Потім вирушили на фабрику килимів з вірменським колоритом, «Мегерян Карпет», і поспостерігали за ручним виробництвом килимів на всіх етапах – від ткацтва до фарбування натуральними барвниками, стрижки та оздоблення, – а під час вечері насолодилися співом і танцями національного ансамблю і навіть отримали урок танців від учасників колективу.

Згадуємо з теплом і переймаємо досвід

Цього року команду Асоціації УРАН на EaPEC представляли виконавчий директор Євгеній Преображенський, ко-менеджер проектів Володимир Галаган і фахівець з маркетингу Тетяна Преображенська.

Наша команда не сиділа склавши руки. Євгеній і Володимир брали участь у зустрічі директорів НРЕНів з менеджерами проекту EaPConnect, уважно слухали усі виступи, намагались розібратись в технічних нюансах використання цифрових технологій, розпитували доповідачів. Тетяна була ведучою обох панельних сесій, а також разом зі своїми колегами з інших країн Східного партнерства висвітлювала конференцію в соціальних мережах.

До речі, переглянути відеозапис різних сесій конференції можна на YouTube каналі GEANTtv

Враження залишилися незабутні. Як від гостинності сонячної Вірменії, так і від організаційних здібностей команди ASNET-АМ і представників проекту EaPConnect. Нам залишається лише подякувати організаторам за турботу, за цікаві заходи і чудову погоду (спасибі, ви й це забезпечили!). І ще нам час переймати успішний досвід, адже у 2022 році гостей чергової конференції EaPEC зустрічатиме УРАН в Києві.

Зображення: Асоціація УРАН, EaPConnect